Objednajte sa ONLINE

Stres je fenomén, ktorým trpíme čoraz častejšie. Dotýka sa značnej časti slovenskej populácie - podnikateľov, hercov, športovcov, IT odborníkov, politikov aj  matiek na materskej či dokonca detí. Chronický stres často vedie k závažným ochoreniam, vyhoreniu, depresii a nadmernému užívaniu návykových látok. Podľa prieskumu Medante, ktorý realizovala agentúra FOCUS, pravidelne stresom trpí až štvrtina Slovákov. Jeden zo spôsobov, ako s ním pracovať, vám prinášame v rozhovore s RNDr. Evou Tóth, Msc., ktorá ako prvá priniesla na Slovensko metódu odstraňovania fyzického napätia TRE®. 

Kto je autorom metódy a aký je prínos neurogénneho chvenia? 

Autorom TRE® metódy je Dr. David Berceli, ktorý vyvinul sériu strečingových cvikov vedúcich k aktivácii tzv. neurogénneho chvenia. Toto chvenie je prirodzenou súčasťou stresovej reakcie a možno ho prirovnať k iným fyziologickým procesom v tele, ako sú trávenie či dýchanie. Aktiváciou neurogénneho chvenia sa organizmus navracia do homeostázy – jednoducho povedané, uvoľňuje sa nahromadená energia, ktorá nebola využitá počas stresovej reakcie. Hlavný prínos teda spočíva v tom, že jednoduchými strečingovými pozíciami sa aktivuje mechanizmus chvenia, ktorý sme sa počas života naučili blokovať. 

Stačí len “vychvieť sa”? Ako sa pristupuje ku klientovi v terapaii? 

Na správnu prácu s metódou TRE® nestačí len aktivovať chvenie a "vychvieť sa". Sú potrebné ďalšie integračné a regulačné nástroje, ktoré sa odlišujú v prípade stresu a traumy. Dr. Berceli pôvodne vyvinul TRE® na riešenie posttraumatickej stresovej poruchy (PTSD), ale neskôr zistil, že neurogénne chvenie môže pomôcť aj ľuďom, ktorí zažívajú akútny či chronický stres. Metóda je koncipovaná tak, aby sa ju ľudia naučili používať v domácom prostredí, no na bezpečné praktizovanie je vhodné absolvovať úvodné konzultácie s odborníkom. 

S akými problémami prichádzajú za vami klienti? 

Najčastejšie riešim poruchy spánku, syndróm vyhorenia, depresie, úzkosti, panické ataky, poruchy trávenia, tetánie, migrény, problémy s otehotnením, celkovú tenziu/bolesť v tele, neschopnosť relaxovať, či zacyklené myslenie, pretlak myšlienok. Je toho celkom dosť. Variabilita je naozaj vysoká, čoraz častejšie ma navštevujú aj onkologickí pacienti, alebo pacienti trpiaci autoimunitmým ochorením. 

Existuje skupina ľudí, pri ktorých sa metóda nevyužíva? 

TRE® metóda nie je vekovo obmedzená, aktuálne sa nepoužíva len u pacientov so schizofréniou a pri zraneniach, ktoré si vyžadujú určitý čas hojenia. Samozrejme, všetky vážnejšie diagnózy ako napr. kardiovaskulárne ochorenia, či akékoľvek psychické poruchy nutne vyžadujú na určitý čas dohľad a sprevádzanie odborníkom.  

Je metóda TRE® vhodná aj deti? 

Metóda nie je vekovo obmedzená, pracujem aj s deťmi približne od šiesteho roku života, avšak vyžaduje si to špecifický prístup, na ktorom väčšinou trvám. Ak by som mala byť konkrétna, pracujem s dieťaťom v tom prípade, že metódu pozná minimálne jeden z rodičov a chvenie aj praktizuje. Je to kvôli tomu, aby rozumel, čo sa s dieťaťom deje a aby ho vedel vo chvení dlhodobo podporovať.  
Dieťa tiež musí byť dostatočne zrelé, aby dokázalo porozumieť základným inštrukciám, ktoré si práca s chvením vyžaduje a musí samozrejme vedieť, prečo chvenie robí, v čom mu má pomôcť.  Bez reálnej spolupráce s rodičom nie je TRE® metóda u detí vo veku 6-12 rokov efektívna. Iné je to u teenagerov, tam už prístup rodiča nemusí byť taký aktívny, záleží to od problému, ktorý riešime a aj od vzájomného vzťahu rodič-dieťa. 

Pri  terapii TRE® sa po sérii cvikov aktivuje prirodzený reflex svalového trasu. Niektorých by mohlo napadnúť, či to nie je nebezpečné... 

Neurógenne chvenie je úplne bezpečné, z hľadiska stresovej reakcie sa jedná o uvoľnenie prebytočnej energie a nastolenie homeostázy v organizme. Takže samotného chvenia sa vôbec nemusíme báť a okrem toho, ak by sme sa necítili dobre, hocikedy môžeme chvenie prerušiť.  Pri TRE® metóde je veľmi dôležitá tzv. integrácia zmien, na ktorú sa treba zamerať a ktorú treba sledovať, aby prebehla v súlade s klientovými predispozíciami a aktuálnym psychickým a fyzickým rozpoložením. Preto je dôležité pracovať s touto metódou postupne, na začiatku pod dohľadom, aby ozdravné zmeny, ktoré nastanú, neboli príliš prudké.  

Ako často môžem chvenie skúšať sám v domácom prostredí? 

Návod, ako začať pracovať s neurogénym chvením v domácom prostredí je veľmi individuálny, záleží od psychického a fyzického zdravia človeka a takisto od tzv. interocepcie - schopnosti vnímať svoje telo. Tieto všetky faktory vstupujú do toho, aký recept na doma odporučíme klientovi. Všeobecne platí, že chvenie nie je potrebné praktizovať každý deň, stačí 2-3 krát týždenne, ale aj tu sú výnimky. Takže je naozaj najskôr potrebné vidieť, ako človek reaguje na chvenie a aký je jeho zdravotný stav. 

Predstavme si situáciu, že človek chvenie už dobre pozná. Aká by mala byť frekvencia vtedy?

Mám klientov, ktorí sa chvejú napríklad len raz týždenne 30 minút. Ale každý z nás má inú nervovú sústavu, inak reaguje na stresory, inak sa stravuje. To všetko vstupuje do rozhodovania , koľko je potrebné sa chvieť, aby sme sa dostávali do pohody. V tom je krása, nájsť optimálnu cestu pre seba.

Ak príde za Vami klient, aký priebeh "sedenia" môže očakávať? 

Už na prvom stretnutí sa venujeme priamo aktivovaniu neurogénneho chvenia. Pracuje sa so sériou strečingových aktivačných cviční, ktoré dopomáhajú k tomu, aby sa terapeutické chvenie spustilo a prípadne, ak je potrebné, aby ho vedel klient prerušiť, reaktivovať, či ukončiť. Získava sa tak postupne pocit istoty. Následne dostáva klient inštrukcie. Dozvie sa ako má ďalej pokračovať, či môže začať skúšať chvenie aj v domácom prostredí a ako často, poprípade, na čo si má dávať pozor. S klientami sa väčšinou stretávam každé 3 až 4 týždne, pokiaľ môžu vykonávať chvenie aj doma. Je dôležité, aby medzi stretnutiami získavali skúsenosti, na ktoré potom nadväzujeme.

Počet stretnutí je vysoko individuálny. Ale aspoň orientačne, pri klientoch bez závažných zdravotných obmedzení, ktorý riešia tenziu, stres, nám väčšinou postačujú 3 - 4 stretnutia. Pri riešení tráum sa tento počet môže šplhať na 10-15 sedení. 

Ako efektívne sú účinky terapie? 

Účinky terapie sú fantastické, avšak človek musí chvenie robiť. Nejedná sa o jednorazovú záležitosť. Pozitívny efekt chvenia bol potvrdený vo viacerých oblastiach. Spomeniem aspoň pár: redukcia strachu, úzkosti, redukcia symptómov PTSD, zvýšenie energie a výkonnosti, zlepšenie vzťahov, lepší spánok, redukcia bolesti svalov a chrbta, väčšia emocionálna odolnosť, zmiernenie či vymiznutie príznakov chronických ochorení a iné.

Pokiaľ sa klient dobre naučí porozumieť svojmu chveniu a správne podchytí informácie, väčšinou nie je potrebné, aby sa klienti ku mne dlhodobo vracali. V tomto je práve výhoda TRE® metódy. Cieľom je, aby bol človek samostatne schopný používať tento nástroj v preňho bezpečnom prostredí a pomáhal si tak ozdravovať svoje telo a myseľ. TRE® lektor je v ideálnom prípade potrebný len na naštartovanie celého tohto fascinujúceho procesu. 
 

Autori: RNDr. Evou Tóth, Msc. a Jana Pohanková

Ambulancie

Potrebujete sa poradiť či objednať?

Objednajte sa online

alebo neváhajte kontaktovať našu recepciu e-mailom na
recepcia@medante.sk
(pre rýchlejšie vybavenie Vašej požiadavky uveďte do mailu telefonický kontakt)

alebo osobne na Galvaniho 19, 821 04 Bratislava

X

Kontaktný formulár

Odosielam požiadavku
Tipy na vyhľadávanie:
© Poliklinika MEDANTE 2024