Objednajte sa ONLINE

Každoročne na Slovensku pribudne viac ako 40 000 nových prípadov rakoviny. Diagnóza ovplyvňuje nielen fyzické zdravie pacienta, ale aj jeho psychické prežívanie. Hoci zdravotná starostlivosť na Slovensku ponúka kvalitnú onkologickú liečbu, duševné zdravie pacientov zostáva často v úzadí.

Na túto potrebu reaguje Poliklinika Medante, ktorá prináša unikátny celostný program zameraný na psychickú a fyzickú podporu onkologických pacientov a ich blízkych. Program dopĺňa štandardnú liečbu a pomáha pacientom zvládať výzvy spojené s ochorením, liečbou a návratom do života – v podpornom prostredí ľudí, ktorí si prechádzajú podobnou skúsenosťou. Onkologickým pacientom sa venujeme aj v historicky prvom podcaste Polikliniky Medante. 

Psychologická podpora je kľúčová

Pacienti sú po diagnostike v šoku a zahltení množstvom informácií. Snažia sa zabezpečiť rodinu a bežný život, až neskôr si uvedomia, že ich psychické prežívanie je rovnako dôležité. „Najčastejšie prichádzajú do poradne pacienti, ktorí sú už dlhšiu dobu v liečbe, alebo až po jej ukončení. Mnohokrát vyhľadajú pomoc aj rodinní príslušníci, ktorí chcú lepšie zvládnuť situáciu doma," uviedla Mária Andrašiová, onkopsychologička s 25-ročnou praxou.

Podľa Andrášiovej je pre človeka dôležité si uvedomiť, že všetky emócie spojené s diagnózou sú prirodzené. „Niekoho prepadne strach, iný sa uzavrie alebo hľadá vinníka. Najdôležitejšie je uvedomiť si, že všetky emócie, aj tie nepríjemné, sú prirodzené a je dobré ich prijať, nie potlačiť," doplnila.

 Kedy vyhľadať pomoc? 

  1. Problémy so spánkom pretrvávajú dlhodobo
  2. Výrazne klesne chuť do jedla (nie v dôsledku liečby, ale stresu)
  3. Pacient sa nadmerne izoluje od okolia
  4. Objavuje sa intenzívna úzkosť, plačlivosť či myšlienky na smrť

Komunikácia s pacientom doma

Rodina a blízki často nevedia, ako s pacientom hovoriť. Mávajú tendenciu buď dávať dobre mienené rady, alebo sa citlivým témam vyhýbať. Ani jeden prístup však nemusí byť ideálny. „Najdôležitejšie je byť prítomný, aktívne počúvať a dať pacientovi priestor hovoriť o svojich pocitoch,“ vysvetľuje Andrašiová.

Frázy ako „musíš byť silný“ alebo „bude to dobré“ môžu pôsobiť neosobne a neponúkajú skutočnú úľavu. Niekedy je lepšie jednoducho počúvať, prípadne sa opýtať: „Ako sa cítiš?“ alebo „Ako ti môžem pomôcť?“ Aj malé gesto pochopenia môže byť pre pacienta veľkou oporou.

Celostný prístup ako súčasť liečby

Ako ukazujú svetové výskumy, psychická pohoda je neoddeliteľnou súčasťou úspešnej onkologickej liečby. Program v Medante preto ponúka jedinečnú podporu nielen pacientom, ale aj ich blízkym. 

"Okrem zdieľania a psychickej podpory pacient alebo jeho blízky získava praktické techniky zvládania stresu a úzkostí. Súčasťou programu sú aj odborné informácie o výžive a starostlivosti o telo, ktoré môžu výrazne pomôcť v priebehu liečby a po nej," dodáva medicínska riaditeľka polikliniky Zuzana Pitoňáková.

Ak vás táto téma zaujíma, alebo sa chcete dozvedieť viac o skupinovom programe pre onkologických pacientov a ich blízkych, pozývame vás pozrieť si podcast s onkopsychologičkou a zároveň garantkou programu Mgr. Máriou Andrášiovou PhD.

Prvý podcast Celostné rozhovory je na svete!

Poliklinika Medante spúšťa nový podcast Celostné rozhovory, v ktorom sa venujeme celostnej medicíne a zdravému prístupu k telu aj duši. 

Vypočuť si ho môžete už teraz na našej webovej stránke a youtube Medante, ďalšie diely prinesieme aj v podcastových aplikáciách.

Potrebujete sa poradiť či objednať?

Objednajte sa online

alebo neváhajte kontaktovať našu recepciu e-mailom na
recepcia@medante.sk
(pre rýchlejšie vybavenie Vašej požiadavky uveďte do mailu telefonický kontakt)

alebo osobne na Galvaniho 19, 821 04 Bratislava

X

Kontaktný formulár

Odosielam požiadavku
Tipy na vyhľadávanie:
© Poliklinika MEDANTE 2025