Objednajte sa ONLINE

Vianoce. Čas radosti, pokoja a... vírusových ochorení. Ak sa vám zdá, že práve počas sviatkov deti vždy niečo skolí, nie ste sami. Prečo sú Vianoce obdobím, keď vírusy a baktérie dostávajú zelenú, a čo môžeme urobiť, aby nám choroba nepokazila sviatočnú atmosféru? Pediatrička Medante Elena Lopes Rua má odpovede – a niektoré vás možno prekvapia.


Aktuálne medzi deťmi koluje mnoho ochorení, ktoré si vymieňajú v kolektívoch počas celého roka. V období Vianoc sme pravdepodobne ešte citlivejší, pretože cestujeme, chceme sa stretnúť s rodinou alebo jednoducho radi by sme mali chvíľu pokoj. Keď stres opadne a "dovolíme si" byť chorí, choroba prepukne. Takéto “chrípky” zahŕňajú množstvo rôznych vírusov, nie len vírus chrípky a na Vianoce dobehnú práve deti, ktoré sa od začiatku školského roku "držali".  

Kde na deti číhajú nástrahy? 

Medzi najdôležitejšie riziká, okrem škôlkarského, školáckeho kolektívu či krúžkov, patrí cestovanie v hromadnej doprave - najmä vlaky a lietadlá. V týchto prostriedkoch vzduch koluje. Ak si kýchne aj niekto od vás vzdialený, prostredníctvom klimatizácie sa to k vám dostane. Najčastejšie sa takto šíria vírusové ochorenia. Ochránite sa vzdialením sa od prúdu vzduchu z klimatizácie, dezinfekciou rúk (aj respiračné ochorenia sa šíria z povrchov) a ideálne respirátorom alebo aspoň prekrytím dýchacích ciest. Najväčšie množstvo ľudí sa ale zrejme nakazí v preplnených nákupných centrách.    

Aké najčastejšie chyby robia rodičia v rámci prevencie zdravia ich detí ?  

Najväčšia chyba je, že sme málo spolu. Spoločnosť je nastavená na 8 hodinový pracovný čas a aj poobede, keď už by bolo vhodné s dieťaťom tráviť čas, tak má rôzne krúžky. Málo komunikujeme. Interakcia medzi ľuďmi je tým sťažená a stresujúca. Nevieme sa zbaviť ani stresu z práce, školy, škôlky. Ovplyvňuje to i naše zdravie. Keď sa máme rozprávať alebo na niečom s deťmi dohodnúť, tak nás to vystresuje. Stále niečo nestíhať je stresujúce. Chcieť mať všetko správne je stresujúce. Vychovať dokonalé dieťa je stresujúce. Stres je každodenná obživa dospelých i detí. Avšak pre našu imunitu nie je dobrý spoločník. 
 
Z ďalších chýb je to najmä nedostatočný pitný režim. Je dôležité, aby dieťa vedelo piť dostatok tekutín, keď je zdravé. Keď je choré a necíti sa dobre, pije prirodzene menej. Ak je dehydratované už keď je zdravé, následne sa môže stať, že pri jednoduchej chrípke skončí na infúzii.  
 
Rovnako častá, trochu zavádzajúca predstava, že deti vyliečia lieky. V komplexnejšej (nemocničnej) medicíne niektoré lieky majú túto schopnosť. Čo sa ale týka klasických prechladnutí, dieťa sa lieči predovšetkým samé. Svojou vlastnou obranyschopnosťou. A to ako pri vírusovej tak pri bakteriálnej infekcii. U väčšiny detí je obranyschopnosť plne funkčná a počet infekcií skôr odráža počet chorých kontaktov. To, že niektoré dieťa takpovediac nikdy neochorie pri stretnutí s infekciou, je skôr vzácne. Každé dieťa sa ale stretáva s oveľa väčším počtom infekcií a prejavia sa v skutočnosti len niektoré. Ostatné prebiehajú tzv. bezpríznakovo. 

Dieťa potrebuje k samoliečeniu oddych, veľa tekutín a najmä aktívnu prítomnosť a starostlivosť rodiča. Prítomnosť na odľahčenie bolestí a reguláciu strachu a iných zlých pocitov. Rodič musí mať v noci jedno oko otvorené, ak je potrebné zasiahnuť. Čo sa týka oddychu, najlepšia je pravá nefalšovaná nuda :-). 

Sviatky prinášajú aj väčšie riziko zranení z nových hračiek alebo športových aktivít. Na čo si majú rodičia dávať pozor, aby predišli úrazom?  

Úloha rodiča je v prvom rade na dieťa dávať pozor. Narastajú nehody a úrazy "lebo mobil". Zo základnej prevencie spomeniem bezpečnú vzdialenosť a ochranné pomôcky.  Na zjazdovke, pretože každý lyžuje, snowboarduje či sa šmýka iným tempom. Prilba chráni to najcennejšie, čo máme - náš mozog. Pokiaľ máte deti na svahu, je vhodné im dať aj dostatočne krikľavé oblečenie, aby ich bolo dobre vidno. 

Na druhej strane, pokiaľ dieťa nie je lyžiarsky zdatné, nemalo by sa pohybovať na zjazdovke určenej pre rýchle zjazdy. Trajektória neskúseného lyžiara je nepredvídateľná. Nehody sa ale stávajú aj na saniach, boboch i lopároch. Nespúšťajte sa príliš rýchlo a plánujte dopredu, kde zastavíte.  
Delobuchy deťom do rúk jednoznačne nepatria. 

Na čo nezabudnúť, ak plánujú počas sviatkov s deťmi cestovať? 

Zimná lekárnička sa nebude od tej letnej až tak líšiť. Určite tam bude niečo na horúčku. Tá vás môže zaskočiť v noci, keď nemáte blízko otvorenú lekáreň. Všetko ostatné si prípadne dokúpite počas dňa. Vhodné je mať po ruke niečo na alergiu (napríklad, keď jete jedno cez druhé), na bolesti bruška (deflatulenciá) a prípadne niečo na hrdlo. Základnú dezinfekciu a aspoň rýchloobväz. Vhodné je chrániť pokožku a pery vhodnými prípravkami proti chladnému vzduchu.  

Časté otázky mamičiek z Medante:  

Môže ísť dieťa s miernymi príznakmi ochorenia na vianočnú besiedku ?  

Dieťa môže ísť na besiedku v takom stave, v akom chodí bežne do škôlky. Každá materská škola má iný prah. Najviac infekčné je dieťa počas prvých dní ochorenia a keď má ešte horúčku. Tie by mali ostať doma. Pokiaľ by svojím kašľom rušilo besiedku, zrejme nie je vhodné ho tam brať.  
Do kolektívu jednoznačne nie je vhodné dieťa, ktoré nedávno vracalo alebo má redšie stolice. Tieto veci sú extrémne nákazlivé a vylučujú sa do stolice aj týždeň-dva po začiatku ochorenia. Rukami a slinami sa ľahko kontaminujú hračky aj povrchy. 

Môžeme ísť s dieťaťom s miernymi príznakmi ochorenia na prechádzku ?  

Čerstvý vzduch je pre deti počas respiračných ochorení prínosný. Prechádzka samotná by ale nemala byť nijako intenzívna ani dlhá. Pri zápaloch nosa a dutín občas pomôže nechať cez deň dieťa vyspať sa vonku. Chladný vzduch odpuchne sliznice a dieťa vie voľne dýchať. Po návrate dovnútra môžete očakávať ďalšie pripuchnutie slizníc pôsobením tepla a zvýšeného prekrvenia. Nosík sa opäť upchá. Použijete nosové kvapky. Dieťa ale aspoň bude vyspaté a v lepšej nálade.  

Kedy odporúčate po chorobe návrat k zimným športom ? 

Rekonvlescencia ako taká závisí najmä od charakteru prekonaného ochorenia. Deti sa medzi sebou líšia a priebeh tej istej infekcie nebude u dvoch detí rovnaký. Všeobecne, keď sa dieťa cíti už dobre, je vhodné ponechať ho ešte jeden týždeň bez závažnejších športových aktivít.  

Medzitým sa pomaly rozcvičuje a samo si vie povedať, ak sa po nejakej aktivite ešte necíti v poriadku. Po zápaloch priedušiek sú potrebné obvykle ďalšie dva týždne bez pobehovania, keďže prudšie nádychy môžu ešte spúšťať kašeľ na citlivej novej sliznici. Po zápale pľúc je podľa závažnosti rekonvalescencia aj 3 - 4 týždne prípadne viac, ak by napríklad malo dieťa operáciu. 

Autori:  MUDr. Elena Lopes Rua a Jana Pohanková

Potrebujete sa poradiť či objednať?

Objednajte sa online

alebo neváhajte kontaktovať našu recepciu e-mailom na
recepcia@medante.sk
(pre rýchlejšie vybavenie Vašej požiadavky uveďte do mailu telefonický kontakt)

alebo osobne na Galvaniho 19, 821 04 Bratislava

X

Kontaktný formulár

Odosielam požiadavku
Tipy na vyhľadávanie:
© Poliklinika MEDANTE 2024