Objednajte sa ONLINE

V spleti rôznorodých informácií na internete, ktoré sú často protichodné, môže byť pre rodičov náročné zorientovať sa. Preto sme sa rozhodli priniesť odborné odpovede, ktoré im pomôžu pochopiť, ako správne postupovať pri starostlivosti o predkožku u chlapcov. V rozhovore s urologičkou Polikliniky Medante MUDr. Janou Bašnákovou vysvetľujeme, kedy začať s preťahovaním predkožky, akým spôsobom pristupovať k hygiene a čo robiť, ak sa vyskytnú problémy. Tento proces je dôležitý pre zdravý vývoj, no je potrebné postupovať s citom a rešpektom k individuálnym zdravotným potrebám dieťaťa. 


Kedy je správny čas začať so sťahovaním predkožky? 

Aj keď nie je jednoznačne určený vek, kedy začať so sťahovaním predkožky, štúdie hovoria, že tkanivo predkožky dozrieva postupne do 3.- 4. roku života chlapcov a dovtedy sa neodporúča s predkožkou robiť “nič“. Tým “nič“ nie je myslené nerobiť s ňou vôbec nič, ale skôr to, že sa neodporúča realizovať žiaden operačný zákrok alebo iné zásahy ako napr. násilné sťahovanie predkožky, kým predkožka nie je úplne zrelá, pokiaľ na to nie je zdravotné odôvodnenie. 
 
Aj v pediatrickej či urologickej obci sa názory líšia, treba však vyššie uvedený fakt zohľadniť a samozrejme aj lokálny nález na genitále pacienta zohráva svoju rolu. 
Závisí, či je predkožka prilepená alebo je úzka a nejde pretiahnuť cez žaluď. V prvom prípade hovoríme o konglutinácii (prilepení) predkožky a v druhom prípade o fimóze (zúženej predkožke). Každý z uvedených nálezov si vyžaduje iný liečebný postup, pričom sa prihliada aj na stav predkožky.  

Momentálne je nový trend „vôbec nepreťahovať predkožku“. Dieťa tak urobí samo pri objavovaní svojho tela. Aký máte na toto názor? 

Svojim detským pacientom resp. ich rodičom, ktorí ich vzhľadom k veku v drvivej väčšine sprevádzajú, odporúčam preťahovať predkožku v druhej polovici dojčenského obdobia, t.j. od cca 6 mesiacov života chlapcov, kedy už bábätko je trošku väčšie, lepšie sa s ním manipuluje ako s novorodencom. 

Ako začať s preťahovaním predkožky?  

S preťahovaním predkožky začať postupne zaradením do rutiny večernej hygieny. Po kontakte s vodou je predkožka pružnejšia a je menšie riziko vzniku trhliniek pri manipulácii s predkožkou, preto rodičom odporúčam práve cvičenie s predkožkou pri hygiene. Preťahovanie predkožky neje nevyhnutné realizovať priamo vo vode počas sprchy či kúpeľa, pretože najmä pri menších deťoch, môže byť takáto manipulácia nepraktická.  
 
Dôležité však je, aby pri manipulácii bola predkožka po kontakte s vodou, takže je úplne v poriadku pokiaľ rodičia dieťatko z vane či sprchového kúta vyberú, osušia a šetrne predkožku  ponapínajú jemným ťahom predkožky zo špičky žaluďa smerom ku koreňu penisu. Postupným takýmto cvičením sa predkožka bude uvoľňovať a fimóza, ktorá je inak u každého bábätka prirodzená (hovoríme, že je fyziologická) bude ustupovať. 
 
Násilné sťahovanie predkožky bolo bežným postupom pri náleze fimózy. Bolo a žiaľ stále je, aj keď nie v takej miere ako kedysi. Nie je to však riešením najmä u menších chlapcov v predškolskom veku.  

Prečo?  

Pretože je to pre nich nepríjemný zážitok, po ktorom odmietajú nielen ďalšie urologické, ale aj iné lekárske vyšetrenia a neraz aj samotnú hygienu genitálu.  

A čo sa následne môže stať?  

Po násilnom strhnutí predkožky sa tá opäť prilepí, nebodaj zapáli, vzniknú trhlinky a nález bude horší ako pred zákrokom, navyše domov odídete s dieťaťom, ktoré si už nenechá na genitál ani siahnuť. Nič sa tým nevyrieši, ba dovolím si povedať, že takýto postup je kontraproduktívny a dieťa sa len zbytočne traumatizuje a má zážitok na celý život – neraz sa totiž stáva, že za mnou prichádzajú rodičia, kedy si práve oteckovia niečím podobným prešli v detskom veku a hovoria, že si to pamätajú dodnes a ich prosbou je, aby ich dieťa bolo takého niečoho ušetrené. 

Čo ak vzniknú pri sťahovaní mikrotrhlinky?   

V takom prípade treba na chvíľku – kým sa trhlinky nezahoja, s preťahovaním predkožky prestať, lokálne predkožku ošetrovať repíkovým odvarom vychladeným na izbovú teplotu, a keď sa nález upraví, opäť jemnučko začať so sťahovaním predkožky. Prípadne ak si rodičia nie sú istí, neváhať dať dieťa vyšetriť špecialistovi. 

A čo predkožka a hygiena, ako ju udržiavať?  

Ako som uviedla treba hygienu predkožky zaradiť do pravidelnej večernej rutiny – s obľubou deťom hovorievam, že tak ako si umývajú večer pred spaním zúbky, je potrebné si každý večer umyť aj „pipíka“. Postačí na to čistá voda, prípadne repík. Sprchové gély, či prípravky na intímnu hygienu nie sú odporúčané. 

Kedy začína oddeľovanie predkožky od žaluďa? 

Oddeľovanie predkožky od žaluďa prebieha počas celého procesu dozrievania a deje sa to hromadením smegmy (mazu, ktorý je viditeľný vo forme “bielych hrudiek“ presvitajúcich spod predkožky), ktorý sa v predkožkovom vaku vytvára a oddeľovaniu vnútorného listu predkožky od povrchu žaluďa.  

Ak sa vo veku 3 až 4 rokov nedá predkožka stiahnuť, aké sú riešenia? 

Pokiaľ je v tomto období predkožka fimotická a nie je prítomné jazvovité tkanivo, začíname lokálnou liečbou kortikoidnou masťou, ktorá pomáha k uvoľneniu predkožky. Ak sa tak nestane a k uvoľneniu predkožky nedôjde, je indikovaná obriezka. 
 
Ak po tomto období nie je predkožka úzka, len je prilepená – konglutinovaná a dieťa nemá žiadne ťažkosti v zmysle ťažkostí s močením, či opakovaných zápalov predkožky,  je možné vyčkať s operačným zákrokom - odlepením predkožky, do jej spontánneho uvoľnenia v školskom veku. V opačnom prípade realizujeme dekonglutináciu a prerušenie krátkej uzdičky, ktorá je vo veľkej miere zodpovedná za prilepenú predkožku.  

Oba zákroky u detí realizujeme v celkovej anestézii. 

Môže sa stať, že predkožka po pretiahnutí opäť „zrastie“?  

Áno, je to možné, najmä pokiaľ sa neošetruje tak, ako je potrebné. 

Aké problémy môžu nastať, ak sa predkožka nepretiahne? 

Problémom môžu byť opakované zápaly predkožky či infekcie močových ciest, prípadne diskomfort pri erekcii. 

Existujú na trhu krémy, kortikoidné mastičky, ktoré by mali pomôcť pri preťahovaní? 

Áno, skutočne to môže pomôcť. Kortikoidov v masti na predkožku sa netreba báť, pôsobia len v mieste aplikácie. Ako prevenciu ich však nedávame. 

Autor: Pre mesačník Mama a Ja  odpovede vypracovala MUDr. Jana Bašnáková

Ambulancie

Výber vyšetrenia a voľného termínu vo vybraných ambulanciách

Vyberte si vyšetrenie a jeden z voľných termínov a objednajte sa.

1.Vstupné vyšetrenie - detská urológia MUDr. BašnákováUrologická ambulancia - MUDr. Bašnáková
Najbližší voľný termín: 14.02.2025 o 09:30

Potrebujete sa poradiť či objednať?

Objednajte sa online

alebo neváhajte kontaktovať našu recepciu e-mailom na
recepcia@medante.sk
(pre rýchlejšie vybavenie Vašej požiadavky uveďte do mailu telefonický kontakt)

alebo osobne na Galvaniho 19, 821 04 Bratislava

X

Kontaktný formulár

Odosielam požiadavku
Tipy na vyhľadávanie:
© Poliklinika MEDANTE 2025